Jeep Mikołów – Kultowe modele popularnego samochodu

Nie ulega wątpliwości, że Jeep to jedna z najpopularniejszych marek samochodów. I trudno się temu dziwić – wszak pojazdy te charakteryzują się nie tylko estetycznym designem, ale także wyjątkowymi rozwiązaniami technologicznymi, stanowiącymi nieocenione wsparcie dla kierowców. Jesteś fanem marki Jeep Mikołów? Interesujesz się modelami produkowanymi przez amerykański koncern? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą szeroko rozumianej motoryzacji? Zatem trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule przedstawimy Ci najpopularniejsze modele Jeepa i wskażemy, jak rozwijały się owe samochody na przestrzeni lat. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Jeep Mikołów – Słowem wstępu

Zacznijmy jednak od początku, a więc od zaprezentowania marki Jeep. Otóż Jeep Mikołów to amerykański koncern produkujący samochody typu SUV, a także auta terenowe i pickupy. Choć trudno w to uwierzyć, pojazdy wskazanej przez nas marki produkowane są od roku 1950! Żeby tego było mało, Jeepy powstawały znacznie wcześniej – jednak przy współpracy z innymi koncernami. A jeśli już o przeszłości mowa, pora na ciekawostkę. Okazuje się, że w latach czterdziestych nazwa omawianego koncernu – Jeep – używana było jako określenie amerykańskich samochodów terenowych produkowanych przez firmę Willys-Overland Motors. Jeśli jesteś zainteresowany ciekawą historią Jeepa, koniecznie zapoznaj się ze stroną https://jeep-partner.pl. To portal dedykowany miłośnikom motoryzacji, zrzeszający w sobie wyłącznie informacje z rzetelnych źródeł. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą motoryzacji? Kliknij w powyższy link jeszcze dziś!

Skąd wzięła się nazwa Jeep?

Dobrze, wiesz już co nieco o marce Jeep Mikołów. Najwyższa pora na koleją ciekawostkę. Otóż zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, skąd się wzięła nazwa Jeep… Istnieje na ten temat wiele teorii. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najciekawszych z nich!

  • Postać z kreskówki – Legenda głosi, że nazwa Jeep Mikołów wzięła się od personaliów Eugeniusza Dżipa, czyli… bohatera z kreskówki Popeye.
  • Ogólne przeznaczenie – Druga z teorii wskazuje, jakoby nazwa Jeep nawiązywała do „samochodu ogólnego przeznaczenia”, co na język angielski możemy przetłumaczyć w następujący sposób: General Purpose, w skrócie – GP, a fonetycznie – Dżipi.
  • Wymysł amerykańskich mechaników – To tłumaczenie wskazywane jest jako to najbardziej prawdopodobne. Określeniem „Jeep” amerykańscy mechanicy wojskowi mianowali wszystkie samochody, jakie dostawali do testów.

Jeep Station Wagon – Połączenie terenówki i vana

Teoria teorią – najwyższa pora na praktykę. Pierwszym popularnym samochodem wyprodukowanym przez koncern Jeep Mikołów jest Jeep Station Wagon. To SUV zaklasyfikowany do klasy średniej, produkowany od roku 1946 do 1977. Od początku nazywano go doskonałym połączeniem samochodu terenowego i dostawczaka typu van. Auto zostało zaprojektowane w niezwykle charakterystyczny sposób – jego kontury były dosłownie kanciaste, a prześwit – podwyższony. Jeep Station Wagon dostępny był w dwóch wersjach silnikowych: L4 2.2l oraz V6 3.8l.

Jeep Forward Control – Ciężarówka i dostawczak w jednym

Tuż po niewątpliwym sukcesie Jeep Station Wagon, powstał Jeep Forward Control. To auto produkowane w latach 1956-1965, charakteryzujący się połączeniem samochodu dostawczego z pojazdem ciężarowym. Auto zaprojektowano z zachowaniem charakterystycznych cech marki Jeep Mikołów – zachowano kanciaste kontury i wąsko rozstawione, okrągłe reflektory. Trzeba przyznać, że Jeep Forward Control robił wówczas ogromne wrażenie… I trudno się temu dziwić! Samochód był uosobieniem ówczesnej nowoczesności i synonimem innowacji. I choć dziś mamy już zupełnie inne podejście do samochodów, na pewno znalazłoby się wśród nas co najmniej kilkaset osób, które chciałyby posiadać Jeepa Forward Control na własny użytek.

Jeep Gladiator – Pierwszy duży pickup

Lata sześćdziesiąte przyniosły ogromne zmiany. W roku 1962 w ofercie Jeepa pojawił się pierwszy samochód osobowy typu pickup klasy pełnowymiarowej, stanowiący doskonałe połączenie funkcjonalności i estetyki. Model powstał na bazie kultowego Wagoneera, zachowując zarówno jego platformę, jak i design pasa przedniego oraz wygląd pierwszej pary drzwi. Żeby tego było mało, projekt dzielił z Wagoneerem również wystrój kabiny pasażerskiej wraz z kokpitem. Masywny i ciężki przód auta w połączeniu z kultową atrapą chłodnicy sprawiły, że pojazd stał się marzeniem niemal wszystkich ówczesnych kierowców.

Jeep Jeepster Commando – Nawiązanie do Gladiatora

Zaledwie parę lat później, bo w roku 1966 Jeep Mikołów wprowadził do swojego katalogu kolejny samochód osobowy klasy pickup – tym razem w wersji kompaktowej. To utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że Gladiator odniósł ogromny sukces. Jeep Jeepster Commando, jak wszyscy poprzednicy, charakteryzował się prostymi, kanciastymi konturami i okrągłymi reflektorami. Innowacją był jednak składany dach, który wywołał niezwykle dużo kontrowersji. Ostatecznie jednak pomysł przyjął się, a Jeep Jeepster Commando zaskarbił sobie grono fanów, którzy dosłownie zakochali się we wskazanym przez nas modelu.